Proč musíme nosit reflexní prvky

Od února letošního roku platí novela zákona o silničním provozu 361/2000 Sb., která nařizuje nosit reflexní prvky. Pokud se budete pohybovat za zhoršené viditelnosti (stmívání, tma, mlha aj.) jako chodec mimo obec, máte povinnost na sobě mít reflexní prvek. Toto nařízení není z těch, které nám otravují život. Je tomu právě naopak – může zachránit život! Reflexní prvky mohou mít několik podob. Jakou variantu si vyberete vy?

Přesvědčující fakta

Marně přemýšlíte o tom, jak vás může reflexní prvek ochránit? Jasně to ukazují čísla. Společnost Besip provedla test viditelnosti chodců za snížené viditelnosti s a bez reflexního prvku. V tmavém (například v modrém oblečení) je viditelnost pouhých 18 m, v červené barvě 24 m. Žlutá zvýší viditelnost na 37 m, bílá na 55 m. Stále je to ale málo, protože brzdná dráha automobilu i při pomalé rychlosti je několik desítek metrů. Test jasně ukázal, že pokud je chodec vybaven reflexním prvkem, je vidět až na 200 m, což dává dostatečný prostor pro reakci řidiči i chodci.

Varianty a jejich použití

Nejlepším řešením je určitě reflexní vesta, která má největší odrazovou plochu. Efektním řešením jsou také reflexní pásky pro chodce. Jsou na suchý zip nebo samonavíjecí. Připevňují se na ruku, na nohu i kamkoliv jinam, například na batoh. Pokud máte pásku na ruce, měla by být na té, která míří do silnice. Reflexní páska pro chodce je k dostání v základní žluté, ale třeba i v modré či červené barvě pro manželky…

Dalším řešením jsou odznaky, přívěsky na zip, velké přívěsky na batoh, odrazky, nažehlovačky, prodávají se dokonce obojky a vesty pro psy. Všechny zmíněné se dají levně koupit například na altima.cz. Neriskujte pokutu ve výši až 2000 Kč a už vůbec ne to, že vás řidič motorového vozidla přehlédne a skončí to tragicky!