Jak si vybrat tu správnou štětku

Ne, fakt nebudem tentokrát mluvit o holkách, o těch jsme si pokecali posledně. Tentokrát zpomalíme a změníme se na gentlemany nebo hipstery, záleží na to, co je vašemu srdéčku nebo spíše bradě blíž. Povíme si o tom, jak si vybrat správnou štětku… …na holení.

Ať u se pak holíte bagrem, tvrďáci břitvou nebo měkoni machem, na štětce jednoduše záleží. Tedy pokud nejste úplní barbaři a nestříkáte pěnu ze spreje. Ona totiž takový štětka a šlehání pěny je svým způsobem rituál a je škoda o něj přicházet.

Silon, kanec nebo jezevec

Především, není štětka jako štětka. Záleží hlavně na štětinách, nebo chcete-li vlasu. Kvalitu úchopu pak určuje rukojeť. Největší shit jsou umělé štětiny. Prostě sprostej plastik. Poznáte ji podle označení „fibre“.  Nebrat. Leda, že byste byly vegetariáni. Chlapi chtěj jen to nejlepší a maso rádi, takže jasnou volbou bude přírodní chlup. Starej holič Franta Pecha z Pankráce by vám vysvětlil, že nejlepší je jezevčí štětina, ucházející i kančí (pure bristle). Sám měl ve výbavičce jen tu nejlepší kvalitku, tzv, silvertip badger (o něco slabší je super/best/fine badger, základní je pak běžnej pure badger). Štetinky byly jemné, bílé, místy až stříbrné. Uměly skvěle držet vodu a díky tomu uměl z mýdla vyšlehat pěnu jak na branickým čtrnáctkovým Malvazu.  A štětka pak klouzala na tváři jak ruka vlhký slečinky.

Kolik?

U takový kvalitní štětky (je jedno jaký velikosti) si připravte pár stovek, ale třeba i dva tři tisíce. Anebo i víc. Takovej skotskej Dalvey Signature Silvertip Black, kterýho sem si osobně vyhlíd já,  vychází bratru na 5600 korun. V ruce pak držíte unikátní kousek z nerezu a ručně odlévané vzácné pryskyřice s nejjemnějším jezevcem… Prostě to není nějaké plastová úchytka se silonem někde z DM za půl sta. Na druhou stranu, vám při správné péči vydrží celej život.

125

Péče o štětku

Když už máte štětku vybranou a koupenou je dobrý si povědět trochu o péči. Mýdlo je třeba ze štětky pořádně omýt. Ideálně horkou vodou a to tak dlouho, až je zcela zbavena všech zbytků mýdla. Pamatujte si: ze štětky vodu nikdy nevymačkávejte, jen ji vytřepněte, nezavírejte ji vlhkou do obalu nebo pouzdra, ideálně ji pověste na stojánek štětinami dolů.

To je pro dnešek všechno. Příště si povíme třeba o samotném holení…

 

 

 

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>