Hledáš práci?

Hledáš vhodné pracovní příležitosti? Zaujala tě nějaká pozice, která by tě mohla bavit? Odeslal jsi životopis a došla ti od firmy pozvánka na pracovní pohovor? Máš šanci vzít jedinečnou šanci do vlastních rukou. Pracovní pohovor trvá asi hodinu a během pouhé hodiny musíš zaujmout natolik, aby si personalista vybral tebe. Pojďme se podívat, jak by ses měl na pracovní pohovor, co nejlépe připravit.

Buď dochvilný a informovaný o firmě

Dnes je nezaměstnanost velký problém. Uchazečů o jedno pracovní místo je hned několik, takže konkurence je dosti velká. Nicméně určitá nabídka pracovních míst tu stále je a rozhodně můžeš nalézt místo, které ti bude vyhovovat. Chceš-li být úspěšný, nepodceň přípravu a dodržuj jakási pravidla slušnosti, i když jsou nepsaná.

Až půjdeš na pohovor, určitě nemeškej. Na pracovní interview bys měl dorazit nejpozději pět minut před jeho začátkem. Počítej s tím, že se na silnicích mohou objevit různé kolony, a proto je potřeba vyrazit s časovou rezervou.

Dále je důležité, abys věděl alespoň základní informace o firmě, která nabízí danou práci. Tyto si snadno zjistíš na oficiálních stránkách dané společnosti. Je dobré, abys nahlédl do jejich historie, na klientelu, plány do budoucna, nabídku produktů a služeb. Také se podívej, jaké jsou u nabídky práce za požadavky, abys je z větší části splňoval a mohl říci, co ovládáš a umíš, případně, co jsi ochoten se doučit.

Počítej s tím, že během pohovoru mohou padnout otázky, které tě vyvedou z míry. Neměl bys nijak zmatkovat, promysli si svou odpověď a buď v klidu. Personalista se tak snaží pouze zjistit, jaké jsou tvé reakce ve stresových situacích. Jakákoliv odpověď se cení.

Šaty dělají člověka

Velkou roli hraje i to, co máš na sobě. Oblek rozhodně nic nezkazí. Jestliže se jedná o méně formální firmu, můžeš si dát klidně džíny z tmavého denimu, ale nesmí být ošoupané. Horní část zvol hezkou košili a nezapomeň na čisté boty. A než odejdeš z domu, podívej se i do zrcadla, uprav vlasy, obočí a použij decentní parfém.

Kde práci hledat, když neuspěješ?

Možná se stane, že ti tato práce nevyjde. Tak to prostě někdy chodí. Ale nezoufej, protože na tebe čekají další volná pracovní místa. Obrátit se můžeš případně na profesionály. Existují totiž různé pracovní agentury, jež se problematikou zaměstnávání zabývají. Takovou je kupříkladu personální agentura Manpower, se kterou můžeš nastarovat kariéru klidně i ty. Dnes je agenturní zaměstnávání trendem, tak jdi s dobou. Navštiv jejich internetové stránky a zajdi si na některou z 25 poboček v ČR.