Turistický ráj Jetřichovice

Malebnou obec Jetřichovice najdete v Českém Švýcarsku a patří k hojně navštěvovaným oblastem naší republiky. Krásná přírodní místa snadno objevíte díky vynikajícímu turistickému značení a po trasách dojdete i do nedalekých Všemil, Rynartic a Vysoké Lípy. 

Nezapomenutelné vyhlídky a skály

Vypravte se do Jetřichovic a brzy si uvědomíte, že zde k hlavním lákadlům patří skály a zbytky starých hradů. V samotné obci leží mnoho stylových starých chalup po citlivé rekonstrukci, aby nijak nenarušily celkový ráz místa. Chalupy Jetřichovice si lze i pronajmout a vyberete si romanticky vyhlížející obydlí zasazené pod pískovcové skály, nebo naopak na prosluněných travnatých svazích. Jetřichovické skály nabízejí mnohé skalní vyhlídkové útvary, mezi kterými dominuje známá Mariina skála. Původně šlo o požární pozorovatelnu zpřístupněnou Ferdinandem Kinským v roce 1856. Výhled si užijete z dřevěného altánu, který je nově postaven po požáru. Vilemínina stěna získala název po Vilemíně Kinské, která patřila k rodině majitelů zdejšího panství. Po výstupu spatříte široké okolí, skály Děčínské vrchoviny a čedičový Růžovský vrch. Dále lze dojít na Rudolfův kámen, odkud se potěšíte unikátním kruhovým výhledem na skalní krajinu zadního Českého Švýcarska. Na vrchol se dostanete pěšinou, která ovšem končí namáhavým výstupem po stupních z kamene. 

Pohádkové trasy nejen pro děti

Kdo by neměl rád pohádky? Lidé se na ně dívají v každém věku a slavný Dolský mlýn se stal svědkem natáčení několika slavných pohádek. Kdo by neznal Pyšnou princeznu, Peklo s princeznou nebo Ztraceného prince? Místní procházkové okruhy vás zavedou na tajemná místa, které znáte z pohádek.

Pokud jste si zařídili ubytování Jetřichovice, vydejte se z přímo obce po vyznačené cestě k mlýnu, půjde o délku přibližně tři kilometry. Cesta je velmi příjemná během celého roku, budete procházet kolem potoka, pod vysokými stromy a narazíte i na památný strom Královský smrk, který tady stojí již přes 180 let. Na louce u mlýna se také pořádají dny řemesel, kde se návštěvníci seznamují s ukázkami takřka zapomenutých činností, například jak se staví milíř a smolná pec.