Hlídejte si cenu zlata! Jde i o vaše peníze!

Ceny v podstatě všech komodit rostou až raketovou rychlostí. Nejvíce si připlácíme za energie, nemovitosti a pohonné hmoty. Cena benzínu prý brzy vyšplhá ke čtyřiceti korunám za litr. Dražší jsou ale také potraviny, obuv a oblečení. Svou hodnotu však ztrácejí i úspory. Necháte-li je nečinně ležet ladem, do roka a do dne o jejich část přijdete. Proto je co nejdříve vhodně investujte. Ideálně do zlata.

cena zlata

Investiční zlato jako jedna z mála komodit inflaci dobře odolává. Na rozdíl od nemovitostí, uměleckých děl, ale i dalších drahých kovů, jako jsou diamanty a stříbro. Cena zlata totiž neklesá ani nestoupá. Obzvláště v dlouhodobém horizontu si drží svou stálou cenu, což z něj dělá ideální investiční nástroj právě v době inflace a ekonomické krize.

Žádné DPH

Další výhodou zlata je také skutečnost, že jeho koupě je oproštěná od daně z přidané hodnoty. 21 procent, o něž se navyšuje například cena stříbra, zůstává v investorově kapse. A může je dál investovat. Třeba do většího množství zlata. A v jaké formě do zlata investovat? Na výběr máte zlaté slitky, zlaté mince nebo zlaté dukáty. Mějte však na paměti, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček bohužel nepatří ani slovenská mincovna Kremnica.

Dodavatele investičního zlata volte pečlivě

Na českém trhu proto většinou najdete zlaté slitky převážně švýcarských rafinérií. Jejich ceny ale u jednotlivých prodejců nebývají stejné. Mnohdy se liší i o více než deset procent. Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc, nnež Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim tak může zbytečně prodražit.

Neplaťte za zlato víc než musíte!

Otázkou je, zda pro tak extrémní cenové rozdíly existují racionální důvody. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí. Srovnávejte i ceny prodejců a nakupujte u takových, kteří jsou levní a na trhu působí již několik let. To se vám vyplatí i při nákupu menších slitků.