Jak opravdu neplýtvat elektřinou?

Základní pravidla, co dělat, aby nám peníze za elektřinu neletěly oknem, pravděpodobně znáte. Nesvítit a netopit zbytečně v místnostech, ve kterých se nezdržujeme, vypínat televizi, když se na ni nedíváme, neplýtvat teplou vodou. Tipů, jak ušetřit, je ale mnohem více. A tkví v maličkostech.

Poradili jsme se s odborníky na elektřinu z hlavního města a velmi cenné informace nám poskytl elektrikář Praha 6, protože nám prozradil, na co dalšího si dát pozor.

elektrikář Praha 6

Nabíječky pryč ze zásuvek

Energie dokáže unikat, i když jsme zrovna doma a myslíme si, že máme vše pod kontrolou, nebo když zrovna spíme. Jen se rozhlédněte po místnosti. Většina spotřebičů zůstává i po jejich vypnutí v tzv. stand-by režimu a napájí se elektřinou, aniž bychom z toho my, lidé, něco měli. Jak tomu předcházet? Vypínejte spotřebiče přímo hlavním vypínačem, případně je vypojujte ze zásuvky. Abyste to zvládli doslova jedním tlačítkem, doporučují elektrikáři prodlužovací kabel s vypínačem. Samostatnou kapitolou jsou nabíječky mobilních telefonů. Patříte mezi ty, kdo je mají permanentně v zásuvce? Špatně děláte. Nabíječka se zahřívá a k tomu samozřejmě čerpá energii ze zásuvky. Tu bohužel zaplatíte – zcela zbytečně.

Starý spotřebič může být pěkný žrout

Dalším důvodem, proč může elektřina zbytečně unikat, bývá stáří spotřebičů. Zejména zasloužilé kousky vyrobené v minulém století postrádají moderní mechanismy, kterým dnešní člověk vděčí za úspory. A tak, jakkoli spolehlivé a stále fungující ještě jsou, mohou nepřímo podporovat energetické ztráty. Investicí do nových a moderních technologií tedy můžete z dlouhodobého hlediska jedině vydělat.

Poraďte se s odborníkem

Vedle výše zmíněných doporučení existuje služba, kterou využívá jen minimum lidí, přestože je velmi osvědčená, co se týká úspor. Jedná se o synchronizaci domácích prací s časem odběru levnějšího nízkého tarifu. Ano, můžete namítat, že nejlevnější tarif funguje během noci a nebudete přeci vařit místo spánku. Například myčky, pračky a sušičky ale nabízejí funkci odloženého startu, což znamená připravit si prádlo a nádobí komfortně před spaním a ráno mít práci hotovou. A co více? Za levnější peníz.

Svěříte-li se do rukou zkušených elektrikářů, kromě klasických služeb vám zajistí i odborný pohled na elektroniku u vás doma, stejně tak elektrické rozvody a další požadavky. V hlavním městě se vyplatí poptat služby u Praha 5 elektrikář, kde máte jistotu špičkového servisu a dostupných cen.