Naučte se správně pečovat o barevné kontaktní čočky

Barevné kontaktní čočky jsou velmi oblíbené – dokážou totiž během chviličky změnit vaši image a dodat vám oslňující pohled. Aby ale bylo jejich používání opravdu zábavné a docílili jste požadovaného efektu, je třeba se o ně řádně starat. V opačném případě by vás totiž mohlo potrápit nejen nepříjemné podráždění, ale i záněty či jiná onemocnění očí. V dnešním článku vám poradíme, jak o barevné kontaktní čočky správně pečovat.

nedioptrické barevné kontaktní čočky

Čisté ruce = žádná cizí tělesa

Ať už používáte dioptrické či nedioptrické barevné kontaktní čočky, platí, že při jejich nasazování, vyndávání i jakékoliv jiné manipulaci je třeba dodržovat maximální hygienu. Proto si vždy důkladně umyjte ruce – ideálně mýdlem a teplou vodou, a teprve pak můžete na čočky sahat. Proč je to tak nezbytně důležité? Odpověď je jednoduchá – oči jsou velmi citlivým orgánem, a pokud byste do nich sahali špinavýma rukama, můžete do nich zanést nejrůznější nečistoty, které by způsobily dráždění, řezání a zarudnutí očí.

Pozor na poškození

Při jakékoliv manipulaci s čočkami buďte obezřetní, zabraňte především kontaktu s ostrými předměty, ale i dlouhými nehty. Neopatrná manipulace by totiž mohla barevné kontaktní čočky poškodit a způsobit různé trhlinky či vyštípnutí okraje. Ostré hrany by vám pak mohly způsobit podráždění oka a v nejhorších případech i jeho poškození.

Nezapomínejte na roztok

Nezáleží na tom, zda používáte kontaktní čočky barevné dioptrické či nedioptrické – oba tyto typy vyžadují používání speciálního, kvalitního roztoku, který slouží nejen k jejich čištění, ale i uchovávání. Roztok na čočky vybírejte v optice nebo ve specializovaných e-shopech, v žádném případě na barevné kontaktní čočky nepoužívejte peroxidové roztoky, které by je poškodily.

Jen správná péče zajistí, že vám vaše kontaktní čočky barevné dioptrické i nedioptrické budou sloužit tak, jak mají, a nebudou vám způsobovat žádné problémy. Proto dodržujte výše uvedené zásady a užívejte si jejich nošení klidně každý den.