Poradíme vám, podle čeho poznáte rozbitý katalyzátor

Katalyzátory se v našich autech objevují už téměř padesát let. Jako první s nimi přišla známá americká automobilka Cadillac. Velmi brzy se její vynález rozšířil do všech ostatních továren na výboru vozidel. Podle jakých znaků poznáte poškozený katalyzátor? 

Je to snadné 

Nejdříve si připomeneme, co je katalyzátor. Řada z vás totiž možná nemá úplně jasno. Jedná se o širokou bandasku, která tvoří součást výfukového potrubí automobilu. Její úkol je prostý – zachycovat nebezpečné zplodiny v průběhu jízdy. Skrz systém filtrů tyto látky následně rozkládá na méně škodlivé plyny. Ve finále je vypustí ven z výfuku. 

Jak tedy vlastně poznáte, jestli je váš katalyzátor poškozený? Mezi hlavní poznávací znaky problémů patří: 

  • špatné startování vozidla (chytí až na několikátý pokus),
  • snížený a kolísavý výkon během jízdy,
  • typický zápach zkažených vajec linoucí se z výfuku v průběhu jízdy. 

Co si počít s poškozeným dílem? 

V žádném případě vadný kus nevyhazujte. Přece jen je plný drahých kovů a zplodin, takže by se neměl jen tak válet na skládce. Raději se spolehněte na výkup katalyzátorů. Ověřená firma totiž daný díl ekologicky zlikviduje, a ještě k tomu vám za něj zaplatí poměrně zajímavé částky. 

Dobrým příkladem je třeba výkup katalyzátorů Ostrava, který provozuje společnost Northern Spirits s.r.o. Tito odborníci vykupují keramické i kovové katalyzátory, stejně jako filtry pevných částic FAP a DPF. 

Na kolik peněz si vlastně můžete přijít? Na tuto otázku vám odpoví návštěva webových stránek výkup katalyzátorů ceník. Stačí vyplnit nezávazný kontaktní formulář a v mžiku se dozvíte, na jakou částku máte nárok. Poté se sami rozhodnete, jestli máte zájem o prodej. Pokud prodáváte více kusů najednou, můžete si domluvit návštěvu přímo u vás doma (nemusíte tak jezdit do Ostravy).