Trucker: Drsná práce pro opravdové chlapy

Sháníte slušně placenou práci? Pokud vám nevadí, že budete trávit spoustu času na cestách, přidejte se do řad truckerů. Řidičů kamionové dopravy totiž v posledních letech výrazně ubylo a podle nejnovějších statistik jich na trhu práce chybí kolem pěti tisíc. Dopravci mají spoustu zakázek, chtějí investovat do moderních kamionů, ale schází jim to hlavní – kvalifikovaní řidiči, kteří dopraví zboží do cíle.

Být profi řidičem kamionů není jen tak. Nebude vám stačit pouhý řidičský průkaz. Budete si muset obstarat také profesní průkaz řidiče a podstoupit psychologické vyšetření. Rekvalifikace se však vyplatí – průměrný plat (včetně diet a příplatků) se pohybuje kolem 35 tisíc korun. Ještě zajímavější je práce v zahraničí. V Německu si kamioňáci vydělají kolem 2500 eur a v některých spolkových zemích ještě více.

Slušné peníze? To jistě ano, ale nezapomeňte, že řidič kamionu tvrdý chleba má. Musí ovládat dopravní předpisy v celé Evropě, znát celní postupy a domluvit se cizí řečí. Když přijde na věc, stane se z něj opravář. Mimo to musí zvládat i spoustu dalších činností, které s provozem kamionu úzce souvisí.

 Autoškola King

Další nevýhoda spočívá v časové vytíženosti. Truckeři jsou na cestách i dva až tři týdny v kuse. Žijí v kabině vozidla, mají omezenou hygienu a stravu. V poslední době navíc čelí určitým rizikům spojených s emigrační vlnou.

Pominete-li slušné finanční ohodnocení, pak má práce řidiče z povolání přeci jen určitou výhodu. Pragmatik si možná poklepe na čelo, nicméně vědomí, že jde o velmi potřebnou profesi, vás možná bude hřát u srdce.

Od nové práce vás dělí získání řidičského průkazu a rekvalifikace, kterou zajišťuje známá autoškola Praha King. Rozhodnutí je na vás!