Cestování s obytnou dodávkou

Je před námi dovolená a uvažujeme o zapůjčení dodávky? Co bychom měli vědět než si dodávku půjčíme? Tyto a jiné dotazy jsou často kladeny ještě předtím, než si auto zajdeme půjčit do půjčovny. Ovšem musíme také konstatovat, že dnešní doba je přímo nakloněná takovým akcím, jako je dobrodružná cesta obytnou dodávkou na zaslouženou dovolenou. V západních zemích je tato služba běžnou záležitostí.

Máme důvod si půjčit dodávku?

Samozřejmě, že ano. Dovolená s obytnou dodávkou je úplně jiné cestování, než na jaké jsme zvyklí. Jde o malé dobrodružství, které je spojeno s dokonalým komfortem. Půjčovny se mnohdy předhánějí v nabídkách obytných dodávek a jejich vybavení, které jsou rok od roku lepší. Máme střechu nad hlavou, takže se můžeme v pohodě schovat před nepřízní počasí, máme také kde spát, protože tyto vozy jsou vybaveny i spacím oddělením, které po složení nijak nezasahuje do prostoru pro řidiče, vybavení takových dodávek také obsahuje minikuchyň, která bohatě postačí na přichystání dokonalé snídaně nebo oběda. Pitná voda bývá většinou v barelech a nechybí ani chemické wc. Takže co víc bychom si mohli přát. Obytná dodávka je vlastně takový hotel na kolečkách, který nám vyhovuje po všech stránkách.

Tyto náležitosti jsou dokonalým vybavením každého takového obytného vozu. Jako nadstandard zde bývá také zabudována navigace, solární panely, nosiče kol. Pokud s sebou vezeme i děti, musíme pamatovat na to, že bez povinné autosedačky se moc daleko nedostaneme. Tohle všechno je nutné konzultovat předem s pracovníkem půjčovny a popřípadě mu sdělit své požadavky. Naopak jejich požadavky mohou upozorňovat na to, že se v půjčené dodávce nesmí kouřit nebo přepravovat zvířata.

Vybavením to ale nekončí

Půjčení obytné dodávky má ale mimo dokonalé vybavení i jiné výhody, které je třeba zdůraznit. Vzhledem k tomu, že máme většinou početnější rodinu nebo chceme si užít dovolenou s partou přátel, větší auto se jistě vždy hodí. Dnes je na trhu mnoho nabídek spolehlivých automobilek, které nabízejí větší vozy pro více osob. Dodávky typu multivan, mercedes vito a jiné pojmou až 7 cestovatelů a ještě nám zbude dostatek místa na zavazadla. Tyto dodávky jsou ovšem jen pro hromadný převoz osob a nemusí to být zrovna na dovolenou. Tyto dodávky využívají například firmy, které potřebují dopravit své zaměstnance na různá školení nebi veletrh, nebo se snaží zajistit dopravu do zaměstnání pro ty, kteří bydlí daleko a nenavazuje jim tak spoj hromadné dopravy.

Dodávky obytné jsou nejen velmi dobře a komfortně vybavené, ale je zde také prostor pro více osob. Více jak čtyři osoby jsou ovšem již pro vůz typu karavan.

Správný výběr půjčoven

V současné době jsou půjčovny velkým lákadlem pro začínající podnikatele, ale i pro soukromé osoby. Jejich výběr je veliký a pokud bychom nechtěli sedět u monitoru a zdlouhavě vybírat na internetu tu nejlepší a nejvhodnější půjčovnu, můžeme se nejdříve poptat v našem okolí nebo se spolehnout na naše přátele. Máme – li konkrétní představu o tom, jakou obytnou dodávku bychom si vlastně chtěli půjčit, protože v okolí žádná půjčovna není, můžeme si do vyhledávače zadat konkrétní název vozu a pak už jen vybírat z široké nabídky.

Ovšem je těžké posoudit, zda námi vybraná firma, která se zabývá půjčováním dodávek, je ta nejlepší a nejspolehlivější. Posoudit to můžeme také podle referencí spokojených klientů, nebo se můžeme přesvědčit i o tom, jak dlouho půjčovna působí na trhu.

Důležitá je cesta

Před podpisem smlouvy bychom si měli ale ujasnit několik pravidel, které jsou pro nás, ale i pro půjčovnu podstatné. Za prvé bychom si měli vůz, který si chceme půjčit dobře prohlédnout a v případě, že se nám nebude cokoliv pozdávat, upozornit na tuto skutečnost pracovníka půjčovny. Jde zejména o vizuelní kontrolu, která může odhalit například prasklé zrcátko, potrhané potahy aj.

Vhodnou otázkou je také to, zda je možné vycestovat s vozem do zahraničí. Některé půjčovny to bohužel nedovolují. Pokud to ovšem není problém, je takový druh cestování opravdovým zážitkem. Jde zde o flexibilitu, volnost a dobrodružství spojené s dokonalým komfortem.