Chystáme se na túru do přírody

Velikonoční prodloužený víkend se, co se týče počasí, vydařil, a tak se mnoho nadšenců vydalo do přírody. Objevovali kouzla Pravčické brány, chodili po horách nebo poznávali cizí města. My Češi máme turistiku docela rádi a není divu – však je v našich končinách co obdivovat. Čím delší výpravy však podnikáte, tím víc poznáte, jak moc záleží na vybavení. V outdoorových botách se jde pohodlněji než v teniskách, outdoorový batoh netlačí do zad. Vybavení se může zdát docela drahé, ale v porovnání s tím, jak dlouho vydrží, cena není až tak vysoká. Vždyť takový batoh vám vydrží klidně 10 let.

Outdoorový batoh je jednou z nejdůležitějších částí výbavy. Když se vydáte na velkolepou expedici, nesete si v něm občerstvení, případně další vrstvy oblečení. Když to všechno promokne, máte docela smůlu. Materiál odolný proti vodě (nebo aspoň pláštěnka na batoh) je jedním ze základních aspektů. Pamatujte také, že čím více kapes, tím lépe. Snadněji pak všechno najdete, když si zapamatujete, do které kapsy jste to dali. Absolutní nutností jsou polstrovaná záda a popruhy, při dlouhých trasách opravdu poznáte rozdíl.

climbing-1106536_1280

Tip: V případě cestování o samotě se vyplatí hledat uzamykatelné zipy. Obzvlášť jestli jste paranoidní, že vám někdo bude prohledávat batoh, když si ho odložíte.

Lidé při výběru outdoorových batohů nejvíc řeší velikost. Nedá se říct, že by správný batoh měl mít 40 litrů nebo 80 litrů. Záleží totiž na velikosti vašeho těla, měl by mu být úměrný. Nejen že pak vypadá hloupě, když je batoh málem větší než vy, ale hlavně by vás z něj bolela záda. V úvahu je třeba vzít rovněž délku výletu. Na několikadenní výpravy se doporučují batohy o velikosti minimálně 60 litrů.

mountain-climbing-802099_1280

Připravte se na to, že dobrý batoh stojí třeba pět tisíc. Samozřejmě se dají sehnat i levnější kolem tisícovky, ale pokud si potrpíte na kvalitu, obětujte raději více. Poslouží vám dlouho. Mezi světově uznávané patří hlavně batohy Deuter nebo batohy Lowe Alpine. Druhá jmenovaná značka vyrábí krásné a lehké batohy také pro ženy.

Dál už je výběr na vás. Prozkoumejte, co je na trhu a hlavně dobře čtěte. Poslední, co můžeme doporučit, je e-shop 1obchodak.cz, který se specializuje na outdoorové vybavení.