Hutní materiály s širokým použitím

Některé materiály jsou takřka nepostradatelné a lidstvo si zvyklo na využívání jejich vlastností. Například si vezměte hutní průmysl, kde objevíte speciální   letecké materiály, hodně zpracovávaný hliník, plast a nerezovou ocel. 

Produkty s rozsáhlým využíváním

Nejrůznější technologické postupy vedou ke zpracování materiálů na užitečné produkty pro firmy i soukromé osoby. Hodně činností si váží praktických hutních výrobků. Konkrétně se jedná třeba o řemeslníky, požární ochranu, stavebnictví, letectví a výrobní firmy. Neobejdou se bez nich ani domácí kutilové, kteří se naučili využívat takřka vše. Stačí si uvědomit, že denně narazíte na rozličné plechy, tyče, desky, trubky, které se vyrábějí v mnoha rozměrech a tvarech. Velice jednoduše se zpracovává hliník, ale jeho slitiny vynikají výrazně lepšími vlastnostmi. Spoléhat lze na pevnost, trvanlivost, lehkost, odolnost proti korozi. 

Ocel a její nejznámější typy

Ocel se rozděluje na několik druhů s rozdílnými vlastnostmi. Odlišují se od sebe hlavně odolností proti korozi, což se udává jako specifický faktor. Bylo však nutné nerezové jakosti lépe rozeznávat, proto se jim přidělují čísla. 1.4104 / 430 F je jednou z příkladů a využívá se speciálně v prostředí s vodou a párou, kde si skvěle poradí s korozí. Konkrétně jde o leštitelnou, magnetickou a martenzitickou ocel obsahující síru. K nejčastějším používáním patří obrábění na automatech. Pokud hledáte ocel s dobrou kalitelností, pak je pro vás připravena 1.4112 /440 B, kterou seženete v tyčích. Jde o druh využívaný k výrobě břitů vah, nožů, hřídelí, ale také chirurgických a dalších nástrojů. Jde o rovněž leštitelný, magnetický a martenzitický typ. Obtížnější svařování očekávejte od 1.4006 / 410, ale oceníte její kalitelnost. K dispozici jsou tyče, někdy také plechy v žíhaném či zušlechtěném stavu QT650.