Jak fungují zařízení na zahřívaný tabák?

Zahřívaný tabák je jednou z mnoha forem užívání listů tohoto keře. Důvodem jeho relativně nedávného rozšíření je zvyšující se povědomí o této převratné technologii. Jak ale zahřívání funguje?

Jak to vypadá

Přístroj pracuje na principu elektrického zahřívání. To v praxi obnáší průchod elektrického proudu přes topný prvek, v tomto případě speciální hrot, který se takto žhaví na požadovanou teplotu. Jednotlivé systémy se od sebe liší nejen designem, výkonem či velikostí, ale občas i konstrukcí. V základu ale vždy obsahují:

  • Komoru na náplně
  • Topný prvek nebo hrot
  • Baterie nebo jiný zdroj napájení
  • Nezbytnosti pro čištění
  • Zapínací tlačítko

Jak to funguje

Tyto přístroje pracují na principu indukce, což znamená, že využívají síly magnetického pole. To jim umožňuje vyvinout relativně vysoký výkon při nízké spotřebě energie. Zahřívaný tabák se od většiny ostatních způsobů jeho užívání liší skutečností, že během činnosti přístroje tabák nehoří. To v praxi znamená, že nevzniká popel ani dým.

Místo zapalovače baterie

K fungování zařízení není potřeba zapalovač, o to se postará baterie, kterou je možné dobíjet pomocí USB kabelu, jenž je většinou součástí balení při nákupu přístroje. Při výběru zařízení na zahřívání si proto dejte pozor na kapacitu baterie. Robustní napájecí systém zajistí větší počet cyklů na jedno nabití, menší baterie umožňuje rychlejší doplnění energie. Zařízení na zahřívaný tabák dále oproti klasickým produktům umožňují regulaci teploty. Ta se pohybuje mezi 300 a 350 stupni. Zahřátí na horní hranici tohoto rozmezí přináší intenzivnější zážitek, zatímco nižší teplota ten jemnější. Je důležité mít na paměti, že vyšší teplota vybíjí baterie rychleji, proto si před výběrem značky vyzkoušejte, jaké nastavení vám vyhovuje nejvíce.

V jednoduchosti je krása

Závěrem lze říci, že vnitřní fungování zmíněných zařízení není pro koncové uživatele tak podstatné jako jednoduchost jejich obsluhy. Té se není třeba vůbec obávat, protože ji zvládne i člověk, který se nepovažuje za technický typ. Pokud ovšem i přesto zařízení například upadne, nebo se poškodí vodou, tak s opravou pomohou odborníci.

Autor: Elena Gottfried