Jaké horské kolo GT by bylo ideální pro vás?

Kola firmy GT, jež nese jméno po svém zakladateli Gary Turnerovi, jsou mezi milovníky horské cyklistiky opravdu vyhlášená. Oblibu si získala hned prvním rámem vytvořeným v roce 1972 a trvá dodnes. Dnes už jsou tedy rámy daleko modernější, karbonové.

BMX

Gary Turnerovi se tehdejší BMX rámy nezdály příliš pevné, a tak využil své schopnosti získané pro svařování závodních aut a vytvořil první rám kola GT pro svého syna. Brzy na to začala firma GT vyrábět rámy pro celou BMX komunitu a pak se zaměřila i na kola horská. I ta totiž, podobně jako BMX kola, musí být pevná. Nyní jich má GT v nabídce mnoho. A jak si vybrat to správné?

Jaký typ horského kola hledáte?

Pravděpodobně víte, jaký typ horského kola vlastně hledáte. Možná sháníte hardtail, možná plně odpružené horské kolo, nebo elektrokolo. V každém případě ale mějte na paměti, že mnoho kol se dokáže přizpůsobit, hodí se do různých terénů. Když si tedy koupíte trailové kolo, můžete se klidně vydat sjet downhill. Kupte si prostě a jednoduše takové kolo, které odpovídá terénu, na němž jezdíte nejčastěji. A jestli nemáte vůbec tušení, sáhněte po trailovém.

hardtailová kola GT

Na českém webu GT je najdete pod prostým názvem horská kola. Drtivá většina hardtailů GT má hliníkový rám, výjimkou není ani legendární a zcela přepracovaný GT Avalanche 29 Elite. Kromě Avalanche v kategorii hardtail najdete ještě Palomar, Aggressor GT, Pantera a Zaskar. Zaskar Carbon je jediný hardtail z uhlíkového vlákna.

Celoodpružená horská kola GT

Ta naleznete pod jménem celoodpružená MTB a aktuálně jsou v nabídce tři hlavní modely: Sensor, Force a Fury. Sensor a Force jsou k dispozici i v karbonovém provedení. Kola Fury jsou přímo dělaná na downhill, pro trailovou jízdu je určen model Sensor.

Značka GT je každopádně sázkou na jistotu, a to i když sáhnete po nějakém levnějším modelu od tohoto výrobce.