Napadlo vás někdy, že byste si doma uvařili vlastní pivo? Nepochybujeme o tom, že ano. Vychutnat si vlastnoručně uvařený mok je snem většiny mužů, ale k akci se odhodlají jen ti odvážnější. Výroba piva přitom není věda – v podstatě jde o povaření chmele s cukry ze sladu, vykvašení a dozrání. Stačí se tedy držet základních instrukcí a smířit se s faktem, že napoprvé to nemusí vyjít podle představ.
Domovarnictví má u nás velmi dlouhou historii a v posledních letech zájem o vaření piva v domácích podmínkách opět roste. O trend se jistě zasadili také výrobci špičkového vybavení, se kterým je výroba zlatavého moku mnohem jednodušší. K dostání jsou aparatury, kvasné i ležácké tanky s velmi kompaktními rozměry. Dobré pivo samozřejmě vyrobíte i “na koleně“ (tzn. v hrnci a několika dalších nádobách), byť ne tak pohodlně. Přes co však nejede vlak, je hygiena. Během celého procesu úzkostlivě dbejte na čistotu. A na kvalitu vody – ohlídejte si, aby nebyla příliš tvrdá.
Neobejdete se bez těchto surovin: slad, chmel ve formě sušených šišek, pivovarské kvasnice, voda.
Postup výroby
a) Pomletím sladu získáte šrot, který nasypete do hrnce (použijte nerezový nebo smaltovaný) s vodou. Počítejte s tím, že se při výrobě zhruba třetina vody odpaří, nalijte ji proto o něco více.
b) Směs sladu a vody (tzv. břečka) zvolna zahřejte na 64 °C a vařte po dobu cca 15 minut. Následně teplotu zvyšte na 75 – 77 °C a zhruba půl hodiny udržujte. Poté odfiltrujte vyluhovaný šrot (mláto) a do vzniklé sladiny přidejte chmelové šišky.
c) Sladinu vařte cca hodinu, poté z ní odfiltrujte chmel. Vznikne mladina, kterou necháte vychladnout a přidáte do ní kvasnice (rozmíchejte je v menším množství a vmíchejte do zbytku). Následuje proces kvašení (použijte kvasné tanky nebo jinou vhodnou nádobu). Trvá 7 – 10 dní.
d) Jakmile pivo vykvasí, stočte nápoj do uzavřených nádob (ideální jsou pivní tanky určené pro zrání piva) a nechte po dobu 3 – 4 týdnů dozrát na chladném místě bez přístupu denního světla.
Zdroj/ foto: gotbeer.com.