Léčba alkoholismu je bezesporu běh na dlouhou trať

Nejde o několik dnů, během nichž se všechny osobní věci dají do pořádku. Závislost na alkoholu dokáže ničit rodiny, stabilní zázemí, spokojené životy a rozhodně jde o dlouhodobý proces. Aby došlo ke zvratu, musí přijít odborná léčba a také patřičná motivace ze strany pacienta. 

Příznaky alkoholismu

Nelze totiž pomoci někomu, kdo o podanou ruku vlastně ani nestojí. Jak tedy poznáme závislého člověka? Je to například navyšování tolerance alkoholu, tedy jinak řečeno, komu dříve stačilo pár deci vína, ten se dnes už nespokojí ani s celou lahví.

Alkoholik má velmi sníženou sebekontrolu

Nedokáže se ovládat, postupně ztrácí zájem o okolní svět, opouští své dříve tolik milované koníčky a upíná se k jedinému – plné sklenici nápoje, který pro něj osobně tolik znamená. Příznaky alkoholismu mohou být různé, alkoholik pokračuje v pití i přes to, že mu podobné věci hodně omezují osobní život a dělají problémy například i v zaměstnání. Závislost je pro okolí je vždy negativní, kvůli svým rodičům trpí hlavně děti. Přidávají se pak i různorodá onemocnění, na prvním místě jsou zde játra, následují ledviny a slinivka, ke slovu přichází i rozvoj duševních chorob. 

Úspěšná léčba potěší každého v okolí

Někdy je alkoholická závislost počítána na léta, nicméně platí, že i v těchto případech může odborná pomoc uspět. Léčba alkoholismu musí být komplexní, jde totiž bohužel o závislost duševní, ale také fyzickou. Důležité je hlavně odhalit spouštěč, který vedl k závislosti. 

Léčba alkoholismu

Někdy může jít o neuspořádané poměry v rodině, jindy je na vině ztráta zaměstnání, dlouhodobý stres nebo žárlivost v partnerském vztahu. Každá závislost má svůj vzorec, který pomůže rozklíčovat odborník. Pacienti však musí aktivně spolupracovat a chtít se sami změnit. Odměnou pak budou mnohem lepší sociální vztahy i příjemnější život.