Magnet fishing: Jednostranný, nebo oboustranný magnet?

Lovci pokladů z hlubin využívají silné neodymové jednostranné nebo oboustranné magnety. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, kdy a kde se který z nich hodí? Čtěte dál.

Oboustranný magnet na magnet fishing

Co je magnet fishing?

Magnetický lov neboli magnet fishing či magnetic fishing je zábava u vody. Pomocí velice silného magnetu a pevného lana vytahujete z hlubin řek, rybníků, jezer různé feromagnetické předměty. Jedná se například o děravé hrnce, rezavé kusy drátů a šrouby, ráfky kol, kusy trubek od kamen.

Někdy se z vody podaří vylovit i jízdní kolo, dopravní značku nebo dokonce starý moped. Pro magnet fishing existují jednostranné či oboustranné magnety.

Silný neodymový magnet v ocelovém pouzdře s okem

Aby byl neodymový magnet hodně odolný a dal se bez rizika poškození vhazovat nebo spouštět na dno, bývá v pevném ocelovém pouzdře s ochrannou úpravou pozinkováním nebo poniklováním.

Do kovového pouzdra magnetu je zašroubované nosné oko, k němuž přivážete pevné lano na magnet fishing pomocí pevného uzlu.

Jednostranné magnety

Jednostranné magnety – jedna strana a jedna pozice pro lano

Jednostranné magnety na magnet fishing mají jednu magnetickou stranu. Na druhé straně je pak přišroubované nosné oko s lanem. Jsou vhodné hlavně na spouštění, ideálně třeba do staré studny, nebo z přístavního mola. Pokud je pak na laně táhnete po dně, jsou většinou natočené v ose lana a možnost přicvaknutí předmětů může být menší.

Oboustranné magnety – dvě magnetické strany, dvě možnosti uchycení

Oboustranný magnet na magnet fishing je z obou stran stejný. Uprostřed má otvor se závitem na přišroubování nosného oka s lanem. Pak funguje podobně jako jednostranný magnet.

Oko však můžete k magnetu našroubovat i z boku, čímž se šance úlovku zvětšuje. Pokud totiž magnet táhnete po dně, klouže celou magnetickou plochou a kovové feromagnetické předměty se k němu lépe přicvaknou. Navíc ani nevadí, když se magnet v hlubinách otočí, protože na druhé straně je úplně stejný.

Jednostranné magnety na magnet fishing

Pro silný magnet pevné lano

Velký magnet na magnetic fishing něco stojí. Aby vám pod vodou nezůstal, je potřeba použít pevné lano. Nehodí se však horolezecké, jelikož pruží. Ideální jsou lana, která používají například jachtaři k napínání velkých plachet.

Pro magnetické lovce je k dispozici 15metrové nebo s dvojnásobnou délkou o nosnosti 355 kilogramů nebo 30metrové lano na magnet fishing s nosností 550 kg.

Další tipy pro magnet fishing najdete například na blogu Magnetik.cz

Úspěšný lov!