I u pneu platí, že není guma jako guma

Pokud ještě stále váháte, jaké zvolit pneumatiky na vaše auto, pokusíme se vám pomoci rozklíčovat, zda jsou pro vás vhodné univerzální nebo letní pneumatiky. Popíšeme vám jejich funkčnost a vlastnosti a podle těchto informací si určitě vyberete. Můžete také využít odborného poradenství pracovníků servisu BestDrive.cz.

Letní pneumatiky

Zvolíte-li letní pneumatiky, pamatujte na to, že ty jsou určeny pro provoz v teplotách nad 7°C. Pokud teplota klesne pod tento teplotní bod a nastane chladnější počasí, gumová směs, ze které jsou vyrobeny, začne tvrdnout a jejich přizpůsobivost ke kontuře povrchu se začne zhoršovat. Letní pneumatika se v chladnějším počasí začne dotýkat vozovky menší plochou. Pokud budete potřebovat prudce zabrzdit, je třeba počítat s mnohem delší brzdnou dráhou, než by měly univerzální pneumatiky. Bydlíte-li na horách, kde v noci klesají teploty i v létě, volte pro letní měsíce raději univerzální pneumatiky.

Letní pneumatika se odlišuje od té univerzální zejména svým vzorkem. Byla vytvořena tak, aby zvládala velmi úspěšně prevenci aquaplaningu, tedy pohybu po mokré ploše. O něco hůře se dokáže vyrovnat s odvodem bláta a rozpouštějícím se sněhem. Pokud napadne sníh, je výkon letní pneumatiky nepřijatelný. V tomto případě počítejte s brzdnou dráhou v délce desítek metrů. A to jak víme, může být v hustém provozu opravdu velký problém.

Univerzální pneumatiky

Univerzální pneumatiky nebo také celoroční pneumatiky jsou vyrobeny z podstatně měkčí gumové směsi. Jejich textura velmi dobře sedí na vozovce a kopíruje úspěšně její povrch. Tyto vlastnosti si zachovávají i v případě, že je venkovní teplota kolem nuly. Jakmile jsou ale letních teploty vysoké, životnost univerzálních pneumatik se výrazně zkracuje. Laicky řečeno, pneumatikám se rychleji sjede vzorek.

Univerzální pneumatiky jsou pro celoroční použití vhodné zejména pro ty řidiče, kteří žijí v oblasti, kde rtuť teploměru málokdy klesne pod 0°C. Také pro ty, kteří jezdí zejména ve městě, kde se sníh téměř neobjevuje, ale zejména v případě, kdy letní teploty nejsou příliš vysoké.

Pokud je počet vašich ročních kilometrů velmi malý a vaše dvojí pneumatiky by spíše dříve zestárly, než se opotřebily, i v tomto případě jsou tou lepší volbou. Máte-li potíže se skladováním druhé sady pneumatik, také asi dáte univerzálním pneumatikám přednost. Poznali jste se ve většině popsaných bodů? Pak jsou celosezónní pneumatiky tím pravým řešením právě pro vás.