Plexisklo – od kontaktních čoček po kabiny letadel

Polymethylmethakrylát (PMMA), akrylátové sklo nebo také plexisklo je čirý bezbarvý syntetický materiál, který nachází využití všude kolem nás díky svým vlastnostem předčícím všechny běžné termoplasty.

Proč je plexisklo tak zajímavým materiálem

Pro svou dokonalou průhlednost i v silnější vrstvě a odolnost proti povětrnostním podmínkám je plexisklo materiálem vhodným pro výrobu oken dopravních prostředků, včetně kabin letadel. Jeho čirost totiž zůstává zachována i po letech používání v nízkých teplotách či v tropech.

Pro poměrně snadné ohýbání plexiskla (při teplotě 130 – 140°C) a vzhledem k jeho vynikající tvarové paměti, používá se na součástky a kryty v různých průmyslových oborech. A jeho naprostá zdravotní nezávadnost ho dělá vyhledávaným materiálem v potravinářství a zdravotnictví. Víte, že z PMMA se vyrábí zubní protézy i kontaktní čočky?

Nejčastější zpracování plexiskla

Kromě ohýbání, vstřikování, lisování či tažení, což je zpracování za vyšších teplot, je běžnou úpravou řezání plexiskla a případně lepení odřezaných tvarů do složitějších tvarů. K řezání se používají speciální kotouče se zvláštním způsobem broušení, tak, aby se hrany nezapekly nebo neštípaly.

Pokud potřebujete použít plexisklo ve vaší dílně i v domácnosti, obraťte se na firmu, která nejen zajišťuje prodej plexiskla, ale je schopná vám ho i nařezat na požadované rozměry nebo jinak upravit, například ohnout. V provizorních podmínkách by nemusel být výsledek tak úplně dobrý.

Dvacet let zkušeností

Společnost AZ Plastik, spol. s r.o. se prodejem a zpracováním plastů včetně plexiskla věnuje už 20 let. Jejich zkušeností a vybavení dnes využívá mnoho středních i větších firem z mnoha oborů – stavebnictví, dopravy, letectví, strojírenství, potravinářství, zdravotnictví i například reklamní agentury.

Dokážou ale realizovat také jednorázové projekty pro menší subjekty. Třeba pro vás.