Vyzkoušejte potápění v Turecku, Řecku nebo Chorvatsku

Potápění = Egypt? Krásných a dostupných letovisek, kde se lze potápět je mnohem více, i když Egypt patří mezi nejoblíbenější vzhledem k pestrému podvodnímu světu Rudého moře a teplým celoročním klimatem. Zajímavá místa s podvodními krásami však naleznou potápěči i v Turecku, Řecku nebo Chorvatsku, které nabízejí další výhody. Turecko je pro našince levná destinace, Řecko je vzdálené pouhé 2 hodiny letu, a třeba chorvatské pobřeží je zase dostupné autem nebo autobusem. 

V okolí Kas a Demre

Skalní hroby na lýkijském pobřeží nelákají jen turisty, ale na své si přijdou i potápěči. Právě město Kas ležící přímo u Středozemního moře je v poslední době centrem profesionálních potápěčských škol, kde po absolvování kurzu obdržíte potápěčský průkaz s mezinárodní platností. Jeho vlastnictví vás bude opravňovat nejen k zapůjčení potápěčské výstroje, ale taktéž vám umožní potápění samotné. Bez průkazu to nepůjde, stejně jako bez pojištění pro potápěče.  V okolí Kas se rozhodně vydejte do Demre nebo do oblasti Kekova, kde můžete obdivovat kromě přírodních krás ruiny původního města. Kdo raději vraky, ideální je oblast poloostrova Gallipoli, kde jsou pozůstatky lodí z druhé světové války.

pojištění pro potápěče

V Řecku do oblasti Kalithea

Raději jeskyně? Takovou lokalitou je naopak ostrov Rhodos a termální oblast Kalithea. Různobarevné ryby, delfíni, ale hlavně podmořské jeskyně a ponory ke skalním stěnám a útvarům. Jednotlivé ponory jsou placené (25 €), ale rozhodně to stojí za to. Vzhledem k tomu, že ve většině řeckých vod umožňují potápění pouze se zvláštním povolením, je lepší využít služeb potápěčských center. Kromě toho nezapomeňte na připojištění pro potápění do 40 m hloubky. 

Do Chorvatska na vraky lodí

Chorvatské pobřeží nabízí nepřeberně lokalit vhodných k potápění. Jednou z nejzajímavějších je Pula, 9 hodin jízdy od Prahy. Nedaleko pobřeží leží v hloubce 44 m plachetnice, která se potopila po srážce s nákladní lodí v roce 2011. V okolí Puly a ostrova Vareda lze však nalézt dalších několik vraků z první a druhé světové války, všechny v hloubce 30-45 m (parník Baron Gautsch, lodě Vis, Hans Schmidt, Varese, John Gilmore, Josephine, Flamingo a mnoho dalších). Vrak parníku Baron Gautsch je památníkem, ponor k němu je zpoplatněn a je nutné se předem registrovat.