I dobré programy je reálné koupit docela levně

Pořídit si dnes nový počítat stojí majlant. Hardware je totiž čím dál tím dražší, zvláště, pokud chce člověk mít doma opravdu vysoce výkonnou mašinu. Problém je však i na straně softwaru. 

Mnohé programy jsou také cenově dost náročné, a ne každému se chce investovat desítky tisíc do stroje a následně i jednotky tisíc do softwaru. Ten je naštěstí možné sehnat i levněji. Jen je potřeba vědět kde.

Zdarma to jde taky

Některé programy jsou uživatelům přístupné i zdarma. Tento freeware má výhodu hlavně v tom, že nic nestojí a většinou jakž takž funguje. Když pomineme menší podpůrné programy, většinou se jedná o záležitost určenou hlavně pro nadšence.

Programy distribuované zdarma totiž mnohdy trpí různými neduhy. Nejsou příliš dobře optimalizované, špatně se v nich orientuje, a navíc někdy i často padají. Je to docela logické, jelikož jsou vytvořeny jedním člověkem, případně pouze malým týmem, takže případné aktualizace nevycházejí tak často jako u profesionálních programů. 

Zkušební období

Mnohem více muziky nabízejí tzv. dema, což jsou v podstatě zkušební verze profesionálních programů. Ani ty však obvykle nefungují podle předpokladů. Obvykle totiž nemají zpřístupněny všechny funkce, takže je uživatel nemůže naplno využít.

Nepříjemná je rovněž i omezená doba užívání, která se většinou pohybuje okolo jednoho měsíce. Po jejím uplynutí se demo zablokuje do doby, než se pomocí kódu aktivuje plná verze. A za ten je potřeba náležitě zaplatit. 

Příjemnější cena

Platit ovšem není nutně příliš, alespoň ve většině případů. I jindy drahý software typu AVG Tuneup 1 pc nebo Norton security 360 premium je reálné koupit za docela malé peníze, a sice v rámci druhotné licence.

Jedná se v podstatě o plnohodnotné programy z vyřazených počítačů, jež se často prodávají s velkou slevou. Takovýmto nákupem lze ušetřit i vyšší stovky korun, někdy i nižší tisíce.