Posuvná měřítka patří do každé dílny

Řemeslníci moc dobře znají rčení o dvojitém měření a jednom řezání. Co špatně zpracujete, už hodně těžko dotáhnete do požadovaného stavu. Zbytečná ztráta materiálu, peněz a času nikoho nepotěší. Proto vám nesmí v dílně chybět základní vybavení, kam patří nejrůznější měřidla.

Kvalita se rovná přesnému provedení

Milimetr sem, milimetr tam! Ne, tak to skutečně nebude fungovat v žádné dobré kutilské nebo profesionální dílně. Všude si zakládají na dokonalém měření, k čemuž slouží stále perfektnější  pomocníci. Jednoduchým postupem zjistíte potřebné rozměry a pustíte se do práce podle stanoveného plánu. Dílenská měřidla seženete v různých typech. Využívají se v mnoha průmyslových a strojírenských oborech. K občasnému používání se jistě vyplatí pořízení víceúčelových modelů, kde lze rychle zjistit vnější a vnitřní rozměry. Za moment se dozvíte údaje o šířce, výšce i hloubce předmětu, který momentálně patří k vašemu hlavnímu zájmu.

Praktičnost modernějších měřidel

Klasická posuvka obsahuje dvě části. V pevné najdete základní stupnici a v posuvné objevíte index, kde nechybí vernier (nonius). Obvykle obsahuje čelisti ve dvou párech. Druhý konec měřidla slouží jako výsuvný hloubkoměr. Modernější digitální posuvná měřítka mají různé výhody a pro některé situace jsou rozhodně praktičtější. Naměřené hodnoty se ukazují na displeji, ale ve vybavení může scházet opticky odečitatelný nonius. Většinou se počítá s přesností měření až na 0,01 mm. Užívání oceníte třeba u lícování děr a čepů. Uvnitř je zabudovaná baterie s výdrží kolem jednoho roku. Vybití poznáte podle stavu displeje – konec oznamuje blikáním. Při výběru zkuste vybrat šupleru, která se v případě nepoužívání sama vypne, čímž ušetříte nabitou baterii. Existují totiž také druhy s nepřetržitým zobrazováním. Digitální provedení zajistí i velký rozsah měření.