Pozor na autodíly pochybného původu

Máte auto? Staráte se o něj? Pak na chvilku zbystřete. Na inzertních webech se začaly objevovat podezřelé „náhradní díly“ na auta. Dokonce se objevily i specializované e-shopy, kde prodejci nabízejí tzv. výřezové díly – tedy kusy aut různých značek, které pocházejí z vážné havarovaných aut.

Výřezové díly většinou pochází z vozidel, které pojišťovna označila za totální škodu, ale objevily se i díly z vozidel pocházejících z trestné činnosti. Za prodejem takových dílů je snaha překupníků prodat vozidla poskládaná z několika bouraných a znovu poskládaných vozidel. Pro laika je téměř nemožné na první pohled rozeznat znovu poskládané vozidlo, přitom jízda v takovém vozidle je velmi nebezpečná a může ohrozit život posádky.

Jen za prvních pět měsíců letošního roku se, podle statistik Svazu automobilového průmyslu, na český trh dovezlo více než 65 tisíc vozidel a do konce roku jich dalších 80 tisíc přibude. Auta po nehodách, po povodních nebo odcizená vozidla jsou pro překupníky jednoduchým zdrojem příjmů. Na webu se nabízejí použitelné díly, ale i celé vyřezané části, které nebyly při nehodách poškozeny, za přijatelné ceny. „Tam kde je poptávka je i nabídka. Je zřejmé, že pokud jsou v nabídce jen díly, tak někde jsou v nabídce i celé takto neodborně poskládané auta z vážných havárií, které budí dojem kvalitního auta. Takovou „skládačku“ přitom nemusí zájemce na první pohled rozpoznat. Proto prověřujeme při výkupu do našeho autobazaru i ty nejmenší detaily a zároveň poskytujeme doživotní záruku na původ vozu.“ říká Petr Vaněček z AAA AUTO.

Vážný problém jsou i neoriginální díly

Problémem však nejsou jen výřezové díly, ale i neoriginální díly, které jsou původem většinou z Asie. Odborníci odhadují, že v Evropě se nachází až 10 procent padělaných dílů. Nejčastěji se falšují olejové a vzduchové filtry, zapalovací svíčky, venkovní osvětlení vozidel nebo tlumiče, části pérování, karosářské díly, brzdy a jejich součásti, airbagy a díly řazení. „Ročně ve světě umírá při autonehodách přibližně 1,3 milionu osob a dalších 30 až 50 milionů je zraněno. Na vrub nekvalitních dílů jdou 3 % ze všech nehod. To znamená, že téměř 40 tisíc lidských životů vyhasne úplně zbytečně.“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Tento trend potvrzuje i Jan Dryák ze společnosti Cebia, která prověřuje původ ojetin: „Ze západní Evropy se běžně vyvážejí auta, které byly vyřazeny z provozu i z důvodu  totální škody. Jen v Německu se ročně takto vyřadí přibližně osm milionů aut, ale jen cca 3 miliony jsou reálně mimo provoz. Tato vozidla pak překupníci prodávají zejména v sousedních zemích. Motoristům tedy hrozí, že si ze zahraničí koupí neprověřené auto svařené z několika dílů, které nesplňuje požadavky na bezpečnost. “ Uzavírá Dryák.

Jak tedy postupovat při koupi ojetého vozu? V sázce je život náš i životy i našich blízkých, neoplatí se proto riskovat koupi vozu u neprověřených prodejců. Mezi nejkvalitnější prodejce ojetých vozů se řadí firma AAA AUTO, která působí na trhu již 24 let. AAA AUTO provozuje síť několika desítek poboček v České republice a zákazníci mohou navštívit webové stránky aaaauto.cz. Slovenští zákaznicí si mohou vybírat z pestré nabídky vozů prostřednictví webu aaaauto.sk. Firma AAA AUTO prodává vozy rovněž v Polsku a v Maďarsku. Během své existence už obsloužila přes 1,75 mil. zákazníků. Auditované výnosy firmy činily v roce 2014 neuvěřitelných 437 mil. eur., firma prodala 63 613 aut. AAA AUTO prodá ročně přes 63 000 vozidel, a je tak největším prodejcem ojetých vozů ve střední a východní Evropě. Od roku 2012 prodává také vozidla pod obnovenou značkou Mototechna, pod kterou soustředila nabídku „zánovních“ automobilů. Značka AAA AUTO se podle studie agentury Ogilvy & Mather umístila mezi deseti nejlepšími českými značkami po listopadu 1989. Skupinu AAA AUTO vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.