Automatizace je nevyhnutelná. Jaké přináší výhody?

Stále přemýšlíte nad tím, zda investovat do automatizace? Váháte, jestli se vám to vyplatí a jestli je to ten správný krok? Přinášíme vám několik důvodů, proč je v dnešní době automatizace téměř nevyhnutelná a co všechno díky ní můžete získat. 

řídící systémy

Možná jste zastánci ruční práce, máte rádi kontakt s lidmi, nestojíte o stroje, které budou pracovat za vaše zaměstnance. Jenomže si musíte uvědomit, že konkurenční boj je tvrdý a pokud chcete v současné době uspět, musíte být zkrátka lepší, rychlejší, přesnější, dělat méně chyb. A právě v tom vám pomůže automatizace. Jistě, jsou specifické obory, kde to bez lidského faktoru nelze. Ty ale tentokrát ponechme stranou.

Rychlost, bezchybnost, kvalita

Toto jsou tři hlavní vlastnosti, které se nesou ruku v ruce s automatizací. Můžete mít precizně vyškolené zaměstnance, na které je ten nejvyšší spoleh, nicméně chybovost lidského faktoru je strašák, který tu s vámi vždycky bude.

Stroje jsou rychlejší a přesnější než lidé. Dokáží vyprodukovat ohromné množství kusů za velmi krátkou dobu a všechny budou mít naprosto stejnou kvalitu. Ano, i stroj se může pokazit. Ale pokud byl stroj někým seřízen, někdo jiný ho také dokáže opravit. Velmi rychle zase pošlape jako hodinky a prostoj bude minimální. Investice do automatizace se vám tedy každopádně vyplatí.

Mozek výroben tvoří řídící systémy

Zatím jsme se bavili o malých výrobnách, kde je potřeba pořídit pár strojů a nahradit jimi některé zaměstnance. Ve velkých výrobnách jsou však s automatizací samozřejmě mnohem dál. Tady už nestačí mít jeden nebo dva automatické stroje, ale celý proces výroby mají pod palcem ohromné řídící systémy. Ty jsou obdařeny centrální řídící jednotku, která “úkoluje” jednotlivé stroje. Tyto systémy provádí také řízení technologie, jehož cílem je zajistit dodržení výrobního postupu. To znamená sbírat, třídit, ukládat a zpracovávat data pro následné vyhodnocení výroby. Všechno tady probíhá automaticky a to je cesta, kterou by měli jít i malovýrobci, pokud chtějí v dnešní době uspět.