Místo, kde žijete, ovlivňuje váš pitný režim

Tak nějak asi nežiju na úplně správném místě.

Kdybych žil na Moravě, dám si hned po ránu sklínku pálenky, protože slivovice není alkohol, slivovice je lék – kudy teče, tudy léčí. I baby si hned po ránu dají sklínku, aby udržely tempo! A udrží. Hlavně ty na vesnici. Ráno v práci, odpoledne na zahradě nebo na vinohradě, večer ještě domácnost. Ani chlap by tohle střízlivý nevydržel.

Odpoledne si zase všichni dají po kalíšku, aby spláchli ten stres ze zaměstnání a dobili energii pro práci na svém. Ti nejvytrvalejší pak zvolna přejdou k několika večerním sklínkám na dobré spaní.

I v cizině si žijou

Nebo takový rodilý Angličan: přijde si odpoledne domů z práce, a ještě než sedne k čaji o páté, má v sobě první whisky. Vlastně si myslím, že k tomu čaji o páté usedají jenom ženy. Angličan usedne do houpacího křesla, sklenku v ruce, láhev už raději při ruce a s klidem jemu vlastním si jen tak rozjímá.

Mimochodem, víte, jak se správně pije whisky? Zásadně bez ledu a nechlazená, to dělají jen barbaři a Američani. Správná teplota pro podávání je pokojová a sklenice má mít slabé dno a užší hrdlo, aby aroma rychle neprchalo. Vlastně se podává jako koňak, můžete si ji dlaní trochu zahřívat a pomalu usrkávat. Jen s ní radši nekružte, silné aroma, co by se uvolnilo, by vám zkazilo požitek z doušku.

Naopak povoleno je si hodně silnou whisky naředit trochou dobré nechlorované a nebublinkové vody. Takže radši nechlazenou a balenou.

Doma je doma a líp se pije v partě

Kdybych žil na Moravě a začal pít už od rána, je ze mě alkoholik. Kdybych žil v Anglii a popíjel si den co den ve svém ušáku, byl by ze mě alkoholik (navíc anonymní) a nepomohlo by ani, že tu whisky popíjím velmi sofistikovaně.

Má svoje výhody dát si první drink až navečer, nejlíp s přáteli někde v hospůdce. Ať už slivovice nebo whisky, s kamarády chutná o něco líp. Ten stres z práce spláchneme taky, a když naučíme barmana, že naše pití do lednice nepatří, můžeme si svou sklínku vychutnat a rozjímat stejně, jako ten Angličan.