Na kolik vás může přijít chyba, kterou způsobíte v práci? Klidně i na statisíce!

Přirozeně si v práci dáváte dobrý pozor na to, abyste se nedopouštěli zbytečných chyb, ale člověk není neomylný a čas od času se může přihodit ledacos. Zamysleli jste se někdy nad tím, co byste si počali v případě, kdyby vás zaměstnavatel požádal o náhradu škody ve výši několik desítek tisíc, nebo dokonce o řádově větší částku? Jedinou možnost, jak se povinnosti vyhnout, představuje pojištění odpovědnosti. Ročně vás vyjde na pár stovek a může vás zachránit z pořádné šlamastiky.

Neúmyslná vs. úmyslná škoda

Zásadní rozdíl tkví v povaze způsobené škody. Porušíte-li pracovní povinnosti neúmyslně, zaměstnavatel po vás může dle zákoníku práce vymáhat až 4,5 násobek průměrného měsíčního platu. Prokáže-li se úmysl, limit neplatí a zaměstnanec nese odpovědnost za škodu v její plné výši. To samé platí i v případě škody, které se dotyčný dopustí v opilosti či pod vlivem jiných omamných látek.

Výše uvedené v praxi znamená, že po zaměstnanci s průměrnou hrubou mzdou ve výši 30 000 Kč může zaměstnavatel požadovat náhradu škody až do výše 135 000 Kč. Pro škodu způsobenou úmyslně nebo v drogovém opojení žádný strop neplatí. 

Jak si správně sjednat pojištění odpovědnosti? 

Pojištění odpovědnosti zaměstnance není samo o sobě drahé, ale přesto není důvod platit více, než je nutné. Proto si před sjednáním pojistky spočítejte optimální pojistnou částku. Limit stanovte tak, aby odpovídal 4,5 násobku vašeho platu.

ERGO pojišťovna

Než uzavřete smlouvu, důkladně si pročtěte smluvní podmínky a změřte se na rozsah pojistné ochrany, výši spoluúčasti a územní platnost. Mezi nejvýhodnější produkty patří pojištění odpovědnosti zaměstnance od ERGO pojišťovny – nabízí celosvětovou platnost, komplexní ochranu a nízkou výši spoluúčasti. A nemusíte se bát, že byste si za něj připlatili kvůli rizikovější profesi, u varianty „standard“ pojišťovna nezkoumá druh pracovní činnosti.