Velcí chlapi nepláčou. Létají vysoko v oblacích!

Usilovně přemýšlíte, jak oslnit tu pěknou slečnu u baru, ale nemůžete na nic kloudného přijít? Všechny esa jste již vysypali z rukávu a nechcete se zaplést do kolotoče lží, ze kterého byste nemuseli vybruslit? Kéž byste měli ještě jeden trumf… Co třeba menší výlet ve vámi pilotovaném letadle? Pozvánka na vyhlídkový let zkrátka musí přinést ovoce. Ale kde seženete pilotní průkaz? A máte na to vůbec odvahu?

Jak se stát pilotem?

Vstupní požadavky na soukromého pilota letounů nejsou příliš vysoké. Chcete-li se do kurzu přihlásit, musíte v daném kalendářním roce dosáhnout věku 16 let. Samostatné lety mohou absolvovat žáci, kteří již 16 let mají. K závěrečné zkoušce jsou připuštěni po dosažení 17 let. Letecká škola si po vás vyžádá také potvrzení o zdravotní způsobilosti 2. třídy.

letecký výcvik

Jak výcvik probíhá?

Získání pilotního průkazů není tak složité, jak se vám možná na první pohled jeví. Přihlásíte se do letecké školy, doložíte potřebné dokumenty, zaplatíte kurzovné a poté absolvujete letecký výcvik – 45 letových hodin, v rámci kterých vstřebáte veškeré důležité informace ohledně ovládání letounu a řešení krizových situací.

Několik prvních sezení je věnováno seznámení s letounem, teoretické části a pozemním přípravám. Pozvolna se přechází k praktickému výcviku a během něj se žák dozvídá další teoretické znalosti. Výuka teorie zčásti probíhá samostudiem.

vyhlídkové lety

K čemu vám průkaz PPL(A) bude?

Jakmile úspěšně dokončíte kurz (a projdete zkouškami), získáte pilotní průkaz PPL(A). Ten držitele opravňuje k pilotování jednomotorových pístových letounů, a to v rámci celé Evropské unie. Kvalifikaci si lze rozšířit také o létání v noci a podle přístrojů.

Jdete do toho, nebo vám budou stačit vyhlídkové lety, které za vás odlétá někdo jiný? Pak ale hrozí, že slečna nakonec odejde domů s pilotem.