Svatováclavská koruna náleží mezi několik málo dochovaných středověkých korunovačních klenotů. Rozhodně přitáhne vaši pozornost velikostmi drahokamů i samotným uměleckým zpracováním.
Praha vám odhalí díla českého mincovnictví
Svatováclavská koruna určitě stojí za osobní podívání, ale v případě potřeby vidět originál si počkáte dlouhou dobu. Pražská mincovna se však postarala o vystavení dokonalé repliky, kterou vytvořil turnovský zlatník Jiří Urban pomocí tradičních postupů středověkých zlatníků. Ruční práci nechybí propracované detaily. Využily se kopie drahých kamenů. Do galerie se vydejte vchodem vedle Prašné brány, umístěna byla v prostorách Obecního domu v Praze. Kromě koruny se tady vystavují pěkné zlaté a stříbrné mince ČNB. Otevřeno je od pondělí do pátku, a to od desíti do devatenácti hodin. V sobotu od desíti do osmnácti.
Srovnání koruny s originálem
Replika sice vypadá jako pravá, ale znalci ví, čím se zcela odlišuje. V porovnání s originálem byla vyrobena ze zlaceného stříbra. Místo vzácných kamenů najdete pečlivě provedenou skleněnou kompozici. Osazení kameny zabralo hodně času, protože to vyžadovalo mnoho ruční práce. Napodobovaly se i nedokonalosti vzniklé středověkým vrtáním u velkých safírů a druhotné vady související s opracováním a různými poškozeními, které se objevily během času. Konkrétně se jednalo o prasklé, otlučené a poškrábané kameny. Koruna vystavená v galerii obsahuje osmnáct modrých kamenů, třicet zelených smaragdů a 46 červených kamenů s převahou spinelů. Nechybí ani rubín, rubelit a několik malých a velkých perel. Díky trvale vystavené replice můžete vidět na vlastní oči chloubu českých králů a královen. Karel IV. si totiž přál, aby se originál ukazoval pouze během výjimečných příležitostí. Navíc se nemůže jednat o jiné místo než území Pražském hradu.